Abdominoplastyka – efekty i przeciwskazania

Chirurgia plastyczna dysponuje szeroką gamą zabiegów i technik poprawiających wygląd, ale przede wszystkim zwiększających samoakceptację pacjentów. Abdominoplastyka to zabieg, który istotnie poprawia walory wizualne, jednak należy pamiętać, że jest to metoda inwazyjna. Kiedy zalecana jest plastyka brzucha i jakie są przeciwskazania?

Abdominoplastyka – co to oznacza?

Abdominoplastyka jest najczęściej przeprowadzanym zabiegiem w obrębie brzucha. Jest to duży zabieg chirurgiczny, wymagający długiego procesu przygotowania i rekonwalescencji. Zabieg ten polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej poprzez ich wycięcie oraz naciągnięcie i rozłożenie skóry oraz modelowanie mięśni prostych brzucha. Rozciągnięte i osłabione mięśnie proste brzucha są modelowane, w celu podkreślenia tali i uzyskania bardziej „sportowej” sylwetki. Zabieg jest wykonywany u osób, które zmagają się z nadmiarem skóry na brzuchu, co może być konsekwencją ciąży lub nagłej utraty masy ciała. W tym miejscu należy zaznaczyć, że abdominoplastyka jest zabiegiem przeznaczonym dla osób nie planujących kolejnych ciąż.

Wraz z abdominoplastyką często wykonywany jest zabieg liposukcji. Ma to na celu również poprawę estetyki brzucha i uzyskanie jeszcze lepszego efektu wizualnego.

Abdominoplastyka – efekty 

Pierwsze wizualne efekty abdominoplastyki, przeprowadzanej w renomowanych klinikach, takich jak San Medical , są widoczne od razu po zabiegu. Obrzęk tkanek powoli ustępuje, odsłaniając płaski brzuch. Fałd, tworzony przez zbyt wiotką skórę i nadmiar tkanek, zostaje usunięty. 

Ostateczny efekt zależny jest od stanu ogólnego i miejscowego obrazu tkanek pacjenta. Niezmiernie istotna jest także właściwa rehabilitacja oraz dbanie o rany i blizny. Pożądany efekt wizualny osiągany jest po 6 – 18 miesiącach od operacji.

Abdominoplastyka – przeciwskazania

Przed podjęciem decyzji o zabiegu abdominoplastyki warto poznać główne przeciwskazania. 

Abdominoplastyka a choroby serca

Schorzenia serca są ważną przeszkodą stojącą na drodze plastyki brzucha. Powodem tego jest konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego podczas przeprowadzania zabiegu abdominoplastyki. Ten rodzaj anestezji jest odradzany w przypadku osób cierpiących na zaburzenia pracy serca, gdyż może spowodować zakłócenia rytmu, a nawet zatrzymanie pracy serca. 

Cukrzyca a abdominoplastyka

Cukrzyca należy do chorób przewlekłych, które są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu plastyki brzucha. Jednym z głównych skutków tego schorzenia jest zaburzenie procesów gojenia się ran i zwiększenie podatności na infekcje skóry. 

Abdominoplastyka wiąże się z powstaniem znacznych rozmiarów rany. Cukrzyca może spowodować duże trudności w procesie gojenia i powstanie widocznych blizn. 

Zaburzenia procesów krzepnięcia krwi a abdominoplastyka

Zaburzenia krzepliwości są bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów medycyny plastycznej. Każdy zabieg chirurgiczny staje się wyjątkowo złożony i niebezpieczny, jeśli dotyczy pacjenta cierpiącego na zaburzenia krzepnięcia krwi. 

Nadciśnienie tętnicze a abdominoplastyka

Kwalifikacja przed zabiegiem plastyki brzucha obejmuje także ocenę zaburzeń ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze może dyskwalifikować pacjenta i uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu. Podczas konsultacji przed abdominoplastyką, należy wspomnieć o objawach mogących sugerować występowanie nadciśnienia tętniczego, jest to m.in.: uczucie kołatania serca, zawroty głowy, uderzenia gorąca i nadmierna potliwość.